Hormonálne telieska

Hormonálne – tvar “T”, ktorého základom je inertný, ohybný plast, s nosičom hormónu, ktorý postupne, každý deň uvoľňuje malé množstvo hormónu a tak je zabezpečená antikoncepčná účinnosť na 3 až 5 rokov, podľa veľkosti telieska a obsahu hormónu. Hormón tu ale pôsobí prevažne lokálne, to znamená v mieste, kde sa uvoľňuje. Len veľmi malé množstvo sa dostáva do krvného obehu, a pečeň je vystavená omnoho menšiemu množstvu hormónu, ako pri perorálnom užívaní. Pre tento malý systémový účinok sú tieto telieska vhodné aj počas dojčenia, a u žien, ktoré z rôznych zdravotných dôvodov nemôžu užívať kombinovanú antikoncepciu, no prajú si vysoko účinnú antikoncepciu.

Pri hormonálnych telieskach nedochádza k vzniku sterilného zápalu, antikoncepčnú účinnosť poskytuje práve uvoľňovaný hormón a to niekoľkými spôsobmi: zahusťuje cervikálny hlien, čím sa sťažuje prechod pre spermie, ale aj baktérie, ovplyvňuje funkciu vaječníkov a spôsobuje atrofiu (stenčenie) endometria (vnútornej výstelky maternice).

Táto forma antikoncepcia nie je tzv. potratovou antikoncepciou, pre jej účinok na vaječníky a cervikálny hlien.

Je dôležité mať však na pamäti, že po zavedení dochádza k “spottingu” – ide o nepravidelné slabšie krvácanie (špinenie), ktoré približne po 3 mesiacoch vymizne. Počas tohto obdobia dochádza obvykle práve k postupnej atrofii endometria. Po tomto období však poskytuje zlepšenie priebehu menštruácie, predmenštruačného syndrómu a zmiernenia menštruačných strát. Hormonálna vnútromaternicová antikoncepcia poskytuje veľmi účinnú ochranu pred otehotnením, porovnateľnou so sterilizáciou a niektoré typy sa využívajú aj v ďalších indikáciách, ako nadmerné krvné straty počas menštruácie, alebo ochrana endometria počas substitučnej liečby estrogénmi.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK