Dlhodobá vnútromaternicová antikoncepcia

Tento typ metódy antikoncepcie patrí k tým najúčinnejším, pričom na ňu netreba každý deň myslieť, tak ako to je nutné napríklad pri antikoncepčných tabletkách.

Takzvané „vnútromaternicové telieska“ sú dostupné buď s obsahom kovu, alebo s obsahom jedného hormónu, ktorý sa každý deň uvoľňuje kontinuálne, v malom množstve, a sú účinné od 3 až do 10 rokov, podľa typu telieska.

Všetky sú bez obsahu estrogénu, preto sú vhodnejšie pre niektoré rizikové skupiny žien (napr. fajčiarky), ale predovšetkým sú vhodnou voľbou antikoncepcie pre ženy, ktoré sa plánujú chrániť pred neželaným otehotnením dlhšiu dobu, prípadne už vôbec neplánujú tehotenstvo.

Vnútromaternicové telieska s obsahom hormónu navyše môžu zmierniť predmenštruačný syndróm, bolesť pri menštruácii a znížiť krvné straty pri menštruácii.

Navyše účinnosť tejto antikoncepcie nezávisí od užívania iných liekov (antibiotík), prítomnosti hnačky, či zvracania, ani na presnosti užívania, resp. používania (ako to platí pri tabletkách, náplastiach atď.).

Spoľahlivosť antikoncepčných metód závisí od správnosti používania.

Článok má však iba informatívny charakter, o možnostiach a výbere vhodnej antikoncepcie sa prosím, poraďte so svojim ošetrujúcim gynekológom. Nezabudnite lekára oboznámiť so svojím zdravotným stavom.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK