Zavedenie telieska

Obvykle sa teliesko zavádza počas menštruačného krvácania. Dôvodom je, že pri menštruácii je hrdlo maternice priechodnejšie, a takisto sa tým vylúči riziko tehotenstva.

Teliesko je možné zaviesť aj bezprostredne po potrate alebo po umelom prerušení tehotenstva. Po pôrode sa odporúča zavedenie až po ukončení šestonedelia.

Vlastné zavedenie telieska vykonáva jedine lekár, a trvá niekoľko minút. Zavedenie môže byť pocitovo nepríjemné, pre niekoho menej či viac bolestivé, no v tomto prípade je možné tlmenie bolesti, buď podaním lokálneho anestetika, alebo analgetika. Pred zavedením lekár zmeria dĺžku maternice, a teliesko sa zavedie pomocou špeciálneho zavádzača. Nakoniec odstrihne vlákno telieska tak, aby bolo zaistené bezproblémové vybratie po skončení doby pôsobenia, resp. keď si to žena praje. Po zavedení lekár skontroluje (ultrazvukom) správne umiestnenie telieska v maternici.

Po odstránení predchádzajúceho telieska je možné ihneď zaviesť ďalšie teliesko. Nástup plodnosti po odstránení telieska je takmer okamžitý.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK