Najčastejšie otázky

Aké vyšetrenia sú potrebné pred začatím užívania hormonálnej antikoncepcie?

  • dôkladná anamnéza (výskyt infarktu myokardu, náhlej cievnej mozgovej príhody do 40. roku života, venózneho tromboembolizmu)
  • odmeranie tlaku krvi
  • gynekologické vyšetrenie

Poznámka: Biochemický rozbor krvi sa u inak zdravých žien dnes už nerobí.

Ako začať užívať ATK?

Hormonálna antikoncepcia (tabletky, krúžok, náplasť) sa začína užívať v prvý deň cyklu (1. deň menštruačného krvácania), v tom prípade ste hneď chránená. Tiež je možné začať antikoncepciu užívať 2 až 5-ty deň cyklu, v tom prípade sa treba pre istotu ešte chrániť prvých 7 dní inak (napr. chemická antikoncepcia, bariérová antikoncepcia)

Som v 7-dňovej prestávke v užívaní tabliet chránená?

Áno, antikoncepcia spoľahlivo chráni aj počas 7-dňovej pauzy v užívaní. Respektíve počas užívania placebo tabletiek.

Je možné si antikoncepciou oddialiť menštruáciu, prípadne ako dlho je možné užívať tabletky bez prestávky a nekrvácať?

Áno, menštruáciu je možné oddialiť si a to tak, že po užití poslednej tabletky blistra pokračujete bez prestávky v užívaní tabliet z ďalšieho balenia. Užijete toľko tabliet, o koľko dní si potrebujete menses oddialiť. Potom nasleduje 7-dňová prestávka v užívaní, kedy sa dostaví menštruácia a následne pokračujete novým blistrom. Vhodné na tento režim sú monofázické antikoncepčné tabletky (všetky tabletky v balení sú rovnaké). Súčasné poznatky potvrdzujú, že oddialenie menštruácie o 2-3 mesiace, teda krvácanie len 4x do roka je možné a nijako nenarušuje zdravie ženy. V prípade užívania 3 fázovej antikoncepcie predlžujete s poslednými 8 tabletkami z nasledujúceho blistra.

Ovplyvňujú antibiotiká účinok antikoncepcie?

Bežne ordinované antibiotiká ani lokálne podávané antimykotiká a antibiotiká nemajú vplyv na antikoncepčný účinok. Je na mieste vhodná opatrnosť v prípade špinenia, eventuálne krvácania.

Ovplyvňujú čaje účinok antikoncepcie?

Bežné čaje a čajoviny z lekárne nemajú žiadny vplyv na účinok antikoncepcie, okrem ľubovníka bodkovaného.

Ovplyvňuje Vitamín C účinok antikoncepcie?

Nie, vitamín C nemá vplyv na účinok antikoncepcie.

Aký je postup pri zmene jednej antikoncepcie za inú?

Je potrebné dobrať všetky tablety blistra a po 7-dňovej prestávke prejsť na inú antikoncepciu.

Čo mám robiť, ak som zabudla užiť tabletku?

Od vynechania tabletky ubehlo menej ako 12 hodín:
Ak vynecháte jednu tabletku a od času kedy ste ju mali brať prešlo menej ako 12 hodín, ste stále chránená.
Vezmite si tabletku čo najskôr a ďalej pokračujte v užívaní tak ako ste zvyknutá.

Od vynechania tabletky ubehlo viac ako 12 hodín:
Ak prešlo viac než 12 hodín odkedy ste mali brať tabletku, zvyšuje sa riziko otehotnenia. Riziko je mimoriadne vysoké, ak sa zabudnutá tabletka nachádza na začiatku alebo na konci balenia pre príslušný cyklus. Užite tabletku okamžite ako na to prídete a ďalších 7 dni sa chráňte aj inak.

Čo robiť ak mi chýba jedna alebo viac tabletiek v dôsledku hnačky, vracania?
„Požičajte si“ jednu tabletku z nasledujúceho blistra a ten potom odložte nabok pre podobnú príležitosť alebo predlžovanie.

Ako je to s určením plodných a neplodných dní?

Ovulácia nastáva okolo 14 dňa cyklu (1. deň cyklu = 1. deň menštruácie) a vajíčko prežíva 24 hodín. Deň ovulácie však závisí od dĺžky cyklu. Dá sa to vyrátať následovne: od najkratšieho cyklu, ktorý ste mali za posledný rok odrátajte 18 dní – dostanete prvý plodný deň, a od najdlhšieho cyklu, ktorý ste mali za posledný rok odrátajte 11 dní – dostanete posledný plodný deň.

Nie je to však 100 percentne spoľahlivé.

Meranie bazálnej teploty je už v dnešnej dobe zastaralá metóda, spoľahlivejšia je folikulometria ultrazvukom alebo vyšetrenie hormónov z krvi.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK