Všetko o menštruačnom cykle

Menštruácia alebo menzes, toto všetko vyjadruje jednu a tú istú vec, ktorá sa u každej ženy od puberty do obdobia klimaktéria deje mesiac, čo mesiac už odnepamäti. Bez ohľadu na to, či chceme alebo nechceme mať deti, v čase dospievania vplyvom ženských hormónov dostaneme menštruáciu a tá sa bude opakovať mesiac, čo mesiac 35 – 40 rokov nášho života.

Každý mesiac nám vo vaječníkoch bude dozrievať vajíčko, ktoré bude pripravené na oplodnenie, ak k tomu nedôjde spolu s odlúpenou sliznicou maternice (endometriom) sa krvou vyplaví von z tela. Menštruačný cyklus riadi mozog a hormóny. Poznať svoj menštruačný cyklus, vedieť kedy mám plodné a neplodné dni je pre ženu nesmierne dôležité. Tieto vedomosti môže žena využiť pri zabránení gravidity, alebo naopak, keď sa snaží o tehotenstvo.

 

Dĺžka jedného cyklu sa počíta od prvého dňa, ako žena začala krvácať po prvý deň nasledujúceho krvácania. Obyčajne menštruačný cyklus trvá 28 až 30 dní. Samozrejme je to veľmi individuálne. Dĺžka cyklu, hlave keď nie je regulovaná hormonálnymi liekmi môže kolísať medzi 24. až 35. dňom, čo je stále považované za fyziologické, teda úplne normálne.

Menštruácia sa obyčajne objavuje medzi 11. až 14. rokom života. Prvá menštruácia sa nazýva menarché. Spočiatku môže byť menštruácia nepravidelná a často krvácanie môže prebiehať bez predtým uvoľneného vajíčka, ide teda tzv. anovulačné krvácanie. To však neznamená, že dievča nemôže otehotnieť. Od prvej menštruácie je žena schopná otehotnieť. Menštruačný cyklus sa môže upraviť až okolo 18. roku života. Opäť okolo 45. roka života sa menštruácia stáva nepravidelná. V období klimaktéria menštruácia slabne, predlžuje sa rozmedzie medzi jednotlivými cyklami ,až menzes úplne vymizne. Menštruačné krvácanie trvá obyčajne 4 až 8 dní. Žena menštruáciou stratí asi 30 až 80 ml krvi. Ak je strata krvi nad 80 ml/menštruáciu, ide o menorágiu a jej následkom býva často anémia. V závislosti na intenzite a dĺžke krvácania možno krv zachytávať do hygienických vložiek, alebo do tampónov zavedených do pošvy. Menštruácia nie je choroba, nemala by vôbec ovplyvňovať život ženy a znemožňovať prácu alebo športovú aktivitu ženy. Treba však myslieť na to, že ste náchylnejšia na rôzne infekcie. V čase menštruácie, teda krvácania je vhodné dodržiavať zvýšenú hygienu.

Vhodné je si viesť menštruačný kalendár, kde si budete poctivo zapisovať kedy ste menzes dostali, aký bol silný a ako dlho trval. Môžete si doňho zaznačovať, kedy ste mali pohlavný styk, či užívanie liekov, aby lekár pri možnom probléme vedel, čo váš stav mohlo poprípade vyvolať alebo ovplyvniť.

Menštruačný cyklus môžeme rozdeliť do viacerých fáz, ktoré sa cyklicky opakujú každý mesiac. Zmeny hladín ženských hormónov a hormónov vylučovaných z hypotalamu (žľaza v mozgu riadiaca aj menštruačný cyklus) riadia celý cyklus a vyvolávajú zmeny na vaječníkoch, maternici a jej výstelky (endometria), svaloviny maternice (myometria), krčku maternice (cervixe) a napokon aj zmeny v pošve (vagíne).

Ovariálny cyklus

V ováriách (vaječníkoch) každý mesiac dozrieva vajíčko. Každá žena sa narodí už s určitým počtom vajíčok (1 až 2 milióny v oboch vaječníkoch). V období dospievania sa počet vajíčok redukuje na 500 000, z ktorých každý mesiac dozreje jedno vajíčko, ktoré sa uvoľní v čase ovulácie a je pripravené na oplodnenie spermiou. Útvaru vo vaječníku, ktorý obsahuje dozreté vajíčko, ktorý následne pri ovulácii praská, hovoríme aj Graafov folikul. Na mieste uvoľnenia vajíčka ostáva malý útvar, produkujúci hormón progesterón, ktorú odborne označujeme žlté teliesko (corpus luteum). K ovulácii dochádza zhruba v polovici menštruačného cyklu. Takže ak menštruačný cyklus má 28 dní, tak k ovulácii dôjde 14.deň cyklus +- 2 dni. Po prasknutí Graafovho folikulu je následne vajíčko zachytené fimbriami (výbežkami) vajcovodu a postupne putuje do maternice. Ak sa vo vajíčkovode vajíčko nestretne so spermiou a nie je oplodnené, následne sa vylúči s menštruačnou krvou z tela von.

Cyklus prebiehajúci v maternici

V dôsledku zmien hladín hormónov, ktoré pôsobia na vaječníky súčasne ovplyvňujú aj maternicu, jej sliznicu (endometrium) a svalovinu (myometrium), a vplývajú aj na zmeny prebiehajúce na krčku maternice a v pošve.

Endometriálny cyklus

Hormonálne zmeny vplývajú na sliznicu maternice (endometrium), ktorá v priebehu menštruačného cyklu mení svoju hrúbku. Preto tento cyklus môžeme rozdeliť na viacero fáz.

Proliferačná fáza: Začína približne v 5. deň cyklu a prejavuje sa rastom endometria, ktoré na konci tejto fázy má výšku 3 až 5 mm.

Sekrečná fáza: Začína okolo 15. dňa cyklu a končí 26. dňom. Vo vaječníkoch dochádza k uvoľneniu dozretého vajíčka, na čo endometrium reaguje tým, že už okolo 20. dňa má výšku 7 mm. Tým sa sliznica maternice pripravuje na uhniezdenie (nidáciu, implantáciu) oplodneného vajíčka. Dĺžka sekrečnej fázy trvá približne 14 dní. Ak k oplodneniu nedôjde, sekrečná fáza prechádza do ďalšej- poslednej fázy a to do menštruačnej.

Menštruačná fáza: Asi okolo 26. dňa cyklu dochádza k degeneratívnym zmenám na sliznici endometria. Sliznica prestáva rásť, cievy sa začínajú zužovať a ich steny porušovať, čo vyvolá následne odlupovanie sliznice, ktorá odumiera. Odlúčená sliznica spolu s menštruačnou krvou odchádza z tela von.

Cervikálny cyklus

Počas menštruačného cyklu aj na krčku maternice dochádza k zmenám na sliznici, ktorá sa však neodlučuje ako sliznica maternice. Sliznica na krčku maternice produkuje cervikálny hlien, ktorý počas cyklu mení svoj charakter a napomáha k samotnému oplodneniu. V čase ovulácie sa stáva priechodnejším pre spermie, ktorým vytvára priaznivé podmienky, aby sa dostali až k uvoľnenému vajíčku.

Vaginálny cyklus

Epitel (vrchná vrstva buniek) vo vagíne je pomerne, hlavne v zadnej tretine pošvy, citlivý na zmeny hormonálnych hladín. Zmeny tohto epitelu sa zhodujú so zmenami vo vaječníkoch.

Menštruácia alebo menštruačné krvácanie je pravidelné krvácanie spôsobené odlučovaním časti sliznice/vnútornej výstelky maternice. Menštruačné krvácanie hodnotíme podľa jeho dĺžky, intenzity a frekvencie. Za normálnych okolností trvá menštruačné krvácanie 5 dní. Najkratšie môže trvať 3 dni, najdlhšie 7 dní. Priemerná strata krvi počas menštruačného krvácania je približne 50 ml. Intenzitu krvácania možno odhadnúť podľa počtu použitých vložiek (3 vložky/deň zodpovedajú normálnej strate krvi, 2 vložky/deň znamená slabé krvácanie a 6 vložiek denne znamená silné krvácanie). Interval medzi menštruáciami je 28 dní, pričom môže byť kratší alebo dlhší až o 3 dni. Cyklus počítame od prvého dňa menštruačného krvácania do posledného dňa pred nasledujúcim menštruačným krvácaním. V skutočnosti sa však menštruačným krvácaním cyklus končí, pretože sa odlučuje sliznica, ktorá po predchádzajúcej menštruácii rástla a menila svoju štruktúru. Počas menštruácie dochádza teda k vylúčeniu sliznice z dutiny maternice.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK