Zdravotné návyky počas tehotenstva

Je dôležité dodržiavať správnu životosprávu a približne 3 mesiace pred plánovaným otehotnením a počas tehotnosti sa odporúča zvýšiť príjem kyseliny listovej, ktorá napomáha predchádzať vývojovým poruchám plodu.

Počas tehotenstva sa dôrazne neodporúča fajčiť, pretože nielen že fajčenie škodí organizmu, v tehotnosti výraznejšie zvyšuje krvný tlak a môže spôsobiť odtrhnutie placenty od maternice. Toto je život ohrozujúci stav pre vyvíjajúci sa plod. Takisto môže byť dôvodom nižšej pôrodnej váhy dieťatka, dokonca sa môže vyskytnúť abstinenčný syndróm.

Takisto je veľmi dôležité úplne vylúčiť alkohol, z dôvodu možného vzniku malformácií plodu, najmä v prvých mesiacoch tehotenstva.

Káva zvyšuje krvný tlak, odporúča sa jedine v prípade, ak má rodička priveľmi nízky tlak, avšak v rozumnej miere.

Treba mať na pamäti, že takmer všetko, čo budúca mamička prijme do svojho organizmu, sa celkom iste dostane aj do maličkého, vyvíjajúceho sa organizmu, ktoré nosí pod srdcom.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK