Priebeh tehotenstva

Na začiatku tehotenstva dochádza k zmenám materského organizmu, najviditeľnejšie sú zmeny na pohlavných orgánoch, koži a prsníkoch. Častá je ranná nevoľnosť, ktorá zvyčajne ustúpi na konci tretieho mesiaca tehotenstva.

Približne v dvanástom týždni sa budúcej mamičke vystaví tehotenský preukaz, do ktorého sa zaznamenávajú všetky dôležité údaje o rodičke a o priebehu tehotnosti. V tehotenskej poradni sa vykonáva bežná kontrola – meranie tlaku krvi, meranie hmotnosti, odber krvi a vyšetrenie krvných parametrov, chemický rozbor moču, gynekologické vyšetrenie. V stanovených termínoch sa vykonáva ultrasonografické vyšetrenie, stanovenie protilátok v krvi a krvnej skupiny, a takisto aj vyšetrenia na vylúčenie niektorých infekčných ochorení (syfilis, žltačka typu B, toxoplazmóza, HIV, protilátky proti rubeole).

Druhý trimester začína od 14. týždňa (4.mesiac) a končí 27. týždňom (7.mesiac) tehotenstva.

Dochádza k ustúpeniu ranných nevoľností. V druhom trimestri sa zvyčajne budúca mamička cíti dobre, približne v 27. týždni tehotenstva pocíti prvý krát pohyby svojho dieťatka.

Veľkosť maternice v cm, meraná od spony, približne k pupku by mala zodpovedať týždňu tehotenstva.

S rastúcou maternicou však rastie aj tlak v malej panve a môžu sa dostaviť prvé nepríjemnosti tehotenstva ako napríklad hemoroidy.

Posledný trimester trvá 11 až 15 týždňov. Na začiatku tohto trimestra by maternica mala merať približne 27 cm a na konci tehotenstva 39 až 40 cm (vzdialenosť od lonovej kosti ku hornej hrane maternice v centimetroch).

V tomto trimestri sa vykonáva glukózový tolerančný test, v 27. resp. 28. týždni tehotenstva. Slúži na diagnózu tehotenskej cukrovky.

Pokiaľ po 38. týždni nedôjde k spontánnemu pôrodu, najneskôr v 42. týždni sa pôrod vyvolá.

Indukcia (vyvolanie pôrodu) sa vykonáva najčastejšie :

- Umelým prerušením membrán: malým háčikom sa roztrhnú plodové blany (nebolestivé) a odtečie plodová voda. Toto samotné môže vyvolať kontrakcie a pôrod.

- Podaním vnútrožilovej oxytocínovej infúzie (oxytocín je hormón hypofýzy, ktorý vyvoláva a zosilňuje kontrakcie)

- Vložením hormonálnej tablety do oblasti čípku (krčka maternice), ktorý spôsobí „dozretie“ čípku a vyvolanie kontrakcií.

V prípade potreby sa lekár môže rozhodnúť pre cisársky rez, najmä ak je dieťatko príliš veľké (cefalopelvická disproporcia), alebo ak je to nevyhnutné z dôvodu zdravotného stavu matky, alebo dieťatka. Tento zákrok je však pre matku náročnejší a zotavenie trvá obvykle dlhšie.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK