Predmenštruačný syndróm

Čo je to predmenštruačný syndróm?

Predmenštruačný syndróm (PMS) je názov pre skupinu nepríjemných príznakov, ktoré signalizujú príchod menštruácie. Prejavujú sa zvyčajne 7 – 10 dní pred začiatkom a odznejú krátko po začiatku menštruácie. Môže sa týkať žien každého veku v rôznej intenzite. S príchodom menopauzy zvyčajne vymizne. Odborne je PMS súbor klinicky sa opakujúcich somatických a psychických ťažkostí vyskytujúcich sa v luteálnej fáze menštruačného cyklu, ktoré sa zmierňujú vo folikulárnej fáze nasledujúceho menštruačného cyklu.

Prečo vzniká?

Príčiny vzniku predmenštruačného syndrómu nie sú celkom objasnené. Predpokladá sa, že ide o dôsledok hormonálnych zmien v organizme počas menštruácie, konkrétne abnormálny pomer estrogénov a progesterónu v luteálnej faze menštruačného cyklu. Stres, citové vypätie priamo s PMS nesúvisia, avšak môžu jeho priebeh zhoršiť.

Prečo len niektoré ženy sú citlivé na tieto cyklické zmeny, nie je známe.

Aké sú príznaky ?

Predmenštruačný syndróm často sprevádzajú fyzické, ale aj psychické prejavy:

• akné,

• opuchy a zvýšená citlivosť prsníkov,

• pocit únavy,

• ťažkosti s nespavosťou,

• podráždený žalúdok, nafukovanie, zápcha alebo hnačka,

• zmeny chute, zvláštne chuťové „prepady“,

• bolesti v kĺboch a svaloch,

• napätosť, podráždenosť, zmeny nálady, precitlivenosť,

• úzkosť alebo depresia.

U každej ženy sa však nemusia objaviť všetky uvedené príznaky. Vhodné je si príznaky zapisovať, a pokiaľ sa objavujú pravidelne, je možné, že trpíte predmenštruačným syndrómom. Nemusíte trpieť, gynekológ Vám odporučí najvhodnejšiu liečbu.

Pokiaľ však tieto príznaky pretrvávajú dlhšie (najmä bolesti v podbrušku), resp. nevymiznú, len sa zmierňuje ich intenzita v závislosti od cyklu, môže totiž ísť o prejavy ochorenia nazývaného endometrióza. Je to ochorenie, ktoré je sprevádzané bolesťou spravidla v panvovej oblasti, pričom bolesť je v období menštruácie najintenzívnejšia. Je to spôsobené prítomnosťou endometriálneho (vnútromaternicového) tkaniva v mimo maternice, najčastejšie v panvovej oblasti. Známe sú však aj prípady pľúcnej, dokonca mozgovej endometriózy. Tu je na mieste konzultácia s gynekológom, ktorý doporučí vhodnú liečbu, odstráni sa bolesť a predíde sa možným zdravotným komplikáciám.

Ako často sa PMS vyskytuje?

PMS je vnímaný subjektívne, teda je ťažké objektívne posúdiť mieru nepohodlia. Odhaduje sa, že až 85% všetkých žien s pravidelným menštruačným cyklom trpí PMS rôznej intenzity , teda vykazuje aspoň jeden z príznakov predmenštruačného syndrómu. U väčšiny žien však nie je nutná hneď farmakologická liečba. Približne 3 – 8 % menštruujúcich žien trpí ťažkou formou predmenštruačného syndrómu, známou ako predmenštruačná dysforická porucha.

Čo je to predmenštruačná dysforická porucha?

Predmenštruačná dysforická porucha (PMDP) predstavuje najzávažnejšiu formu PMS.

Okrem spomínaných príznakov PMS sa pri PMDP vyskytujú aj ďalšie, ako napríklad

- poruchy sústredenia

- samovražedné sklony

- agresívne správanie

- znížená schopnosť sebakontroly

- záchvaty paniky

- depresie….

Vplyvom PMDP veľmi často dochádza k odstaveniu z pracovného, aj sociálneho prostredia.

Diagnóza PMDP nie je jednoduchá, je nutné dôkladne zvážiť zdravotný stav a vylúčiť iné ochorenia psychického pôvodu (napr. panická porucha). Príčina vzniku PDMP dosiaľ nie je známa, predpokladá sa, že vzniká následkom nerovnováhy neurotransmiterov v mozgu, významnú úlohu zohráva hladina sérotonínu (tzv. hormónu šťastia).

Neliečená PMDP väčšinou trvá do menopauzy, s individuálnym, nie príliš meniacim sa klinickým obrazom. V tehotenstve sa nevyskytuje, avšak po pôrode sa môže zhoršiť.

Liečba zahŕňa zmenu životosprávy, psychoterapiu a užívanie antidepresív.

Aká liečba predmenštruačného syndrómu existuje?

Liečba PMS by mala byť zvážená podľa stupňa jeho intenzity. Na liečbu PMS sa používajú rôzne analgetiká (lieky proti bolesti), spazmolytiká (lieky na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva), hormonálna antikoncepcia, prípadne antidepresíva, pomôcť môže aj fytoterapia (rastlinná liečba). Mnoho liekov proti bolesti je dostupných bez lekárskeho predpisu, o inej liečbe musí rozhodnúť lekár.

Dôležité však je nepoužívať voľne dostupné lieky proti bolesti pravidelne a dlhodobo, pretože dlhodobé užívanie takýchto liekov môže negatívne ovplyvniť zdravotný stav a priniesť iné zdravotné komplikácie. Pokiaľ už užívate lieky proti bolesti pravidelne, je na mieste návšteva lekára – gynekológa, ktorý odporučí inú vhodnú liečbu.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK