Po poslednej menštruácii

U väčšiny žien medzi 45. a 55. rokom života dochádza k menopauze. Menopauza je posledná menštruácia v živote ženy. Prechod, čiže klimaktérium, je obdobie, kedy fyziologicky dochádza k poklesu funkcie vaječníkov a následne k zmenám v celom organizme ženy, čo sa prejavuje fyzickými aj psychickými zmenami. Dominujú zmeny v endokrinnom systéme, čiže v systéme žliaz vnútorného vylučovania hormónov.

Hovoríme o perimenopauzálnom období života ženy. Predlžujúcim sa vekom života žien sa predlžuje aj obdobie po poslednej menštruácii – pomenopauzálne obdobie ako aj obdobie staroby čiže sénia. Funkcia vaječníkov je ukončená, nedochádza k produkcii hormónov. Ženy, ktoré začali menštruovať skôr majú posunutý vek menopauzy na neskôr a naopak, neskorší vek prvej menštruácie je zvyčajne spojený so skorším nástupom menopauzy.

Najdôležitejšie príznaky prechodu sú spojené s poklesom hladín estrogénov. Postupne sa objavujú návaly tepla, potenie, suchosť pošvy, osteoporóza, zmenšenie prsníkov a maternice. Častejšie sa vyskytujú aj psychické poruchy, napríklad nervozita, úzkosť, podráždenosť, depresia či nespavosť. S návalmi tepla môže byť spojený aj pocit tlaku v hlave, bolesti hlavy alebo pocit búšenia. Záchvaty tepla prichádzajú typicky vo vlnách a šíria sa od hlavy na krk a neskôr na celé telo.

Dĺžka záchvatov je niekoľko sekúnd až 30 minút. Náhle sa zvyšuje aj pulz srdca a dochádza k očerveneniu pokožky čo je viditeľná najmä na tvári. Prvé 3 až 4 roky po menopauze dochádza najrýchlejšie k úbytku kostnej hmoty, čiže k osteoporóze. Kosti sa stanú krehkými, ľahko vznikajú zlomeniny. Zlomeninami sú ohrozené najmä chudé ženy s nízkou postavou, sedavým spôsobom života, s nedostatočnou výživou a aj fajčiarky. Obézne ženy sú čiastočne chránené pred osteoporózou a klimakterickými ťažkosťami, pretože v tuku sa vyprodukuje časť estrogénov.

Postupne sa môžu objavovať aj príznaky močovej inkontinencie, teda stavu kedy moč nekontrolovane uniká alebo uniká pri bežnej činnosti. Koža sa stáva suchou, stenčuje sa jej hrúbka a objavujú sa pigmentácie. Poruchy v metabolizme môže viesť aj k vzniku cukrovky. Celkový stav komplikujú bolesti chrbtice, poruchy motoriky, pocit zbytočnosti a osamelosti. Klimakterický syndróm je dôvodom nasadenia hormonálnej substitučnej liečby. Lieky substitučnej liečby obsahujú estrogény, prípadne estrogény v kombinácii s gestagénmi. Takáto liečba odstraňuje klimakterické príznaky a predlžuje aktívny spôsob života ženy. Spôsob podávania hormonálnej substitučnej liečby je rôzny, existujú tabletky, gély, náplasti, injekčné formy a nosové spreje.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK