Po pôrode

Obdobie po pôrode sa nazýva šestonedelie. Začína sa po pôrode a trvá 6 týždňov. V tomto období dochádza k spätným zmenám najmä na rodidlách ženy, ale aj v ostatných častiach organizmu. Maternica po pôrode váži asi 1 kg, na konci šestonedelia sa jej hmotnosť zníži na 60 – 80 g. V prvých dňoch šestonedelia, najmä pri dojčení, šestonedieľka môže pocitovať bolestivé sťahy maternice.

Celá dutina maternice po pôrode plodového koláča (placenty) je jednou veľkou ranou. Táto rana sa počas šestonedelia zahojí, pričom sa vylučujú z maternice očistky (lochie). Spočiatku sú očistky krvavé, neskôr sú žltkasté až blednú. Očistky aj u zdravej ženy obsahujú baktérie a sú infekčné. Po 6 až 8 týždňoch sa očistky prestávajú vylučovať. Postupne sa zmenšuje aj pošva a pošvový vchod, hojí sa rana na hrádzi (po jej nástrihu a následnom zošití). Postupne vymiznú opuchy okolo členkov na nohách a na tvári. Postupne sa zmení uloženie srdca a pľúc, počet dychov sa zmenší a dychy sa stanú hlbšími, rovnako klesne aj počet tepov srdca. Niekoľko dní je pohyb čriev (peristaltika) pomalšia, čo má za následok problémy s vyprázdňovaním.

Postupne sa stráca ochabnutosť brušnej steny, bledne pigmentovaná línia na bruchu a ružové strie sa menia na perleťovo biele. Prvé menštruačné krvácanie sa dostaví zvyčajne po odstavení dieťaťa , v prípade že žena nedojčí, tak o 4 – 6 týždňov po pôrode. Úprava kŕčových žíl na dolných končatinách je často krát bohužiaľ len čiastočná.

Mlieko sa začína tvoriť v prsníkovej žľaze už v tehotestve. V prvých dňoch po pôrode sa vylučuje mledzivo a v priebehu prvého týždňa sa mení na materinské mlieko. Laktogenéza (tvorba mlieka) je závislá na dráždení bradaviek novorodencom. Pozitívne ju ovplyvňuje aj dostatočný príjem tekutín. Význam dojčenia spočíva predovšetkým v unikátnom zložení materského mlieka, obsahu protilátok a vo vzniku špecifického citového vzťahu matka – dieťa.

Pri dojčení je dôležité dodržiavať hygienu bradaviek (umývanie pred a po každom dojčení). Po pôrode takisto nutná dôkladná osobná hygiena, najmä pravidelné oplachovanie rodidiel. Preferuje sa bezprostredný kontakt medzi matkou a novorodencom už v prvých minútach po narodení.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK