Do 1. menštruácie

Ženské telo prechádza od narodenia, do prvej menštruácie novorodeneckým, dojčenským, detským a čiastočne pubertálnym obdobím.

Novorodenecké obdobie je typické zmenami vyvolanými estrogénmi, ktoré pochádzajú z plodového koláča (placenty). Estogenizácia organizmu sa môže prejaviť zdurením prsníkových žliaz, výtokom alebo slabým krvácaním z rodidiel. Tieto prejavy samovoľne vymiznú približne po 3 týždňoch.

Dojčenské a detské obdobie je charakterizované pokojovým stavom reprodukčných orgánov. Dojčenské obdobie končí prvým rokom života a detské obdobie okolo deviateho až desiateho roku života. Rovnako ako v novorodeneckom veku, je dôležité dbať o dôkladnú hygienu vonkajších pohlavných orgánov. U dievčatiek sa očista vykonáva vždy smerom od ohanbia ku konečníku, teda spredu dozadu, aby sa predišlo možnému infikovaniu pohlavných orgánov napr. zo stolice. Do začiatku puberty sa vzhľad pohlavia prakticky nelíši, význame rozdielny je však psychický vývoj.

Pubertálne obdobie prináša začiatok vývoja prsníkov (telarché), neskôr výskyt ochlpenia v oblasti vonkajších rodidiel a podpazušia (adrenarché), zároveň sa urýchli rast. Po prvej menštruácii (menarché) dochádza zvyčajne k rapídnemu spomaleniu rastu.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK