Antikoncepcia a tehotenstvo

Antikoncepcia vo všeobecnosti umožňuje plánovať počet detí a dobu, kedy prídu na svet. Vďaka antikoncepcii sa výrazne obmedzil počet umelo prerušených tehotenstiev pre neželané tehotenstvo. Existuje mnoho druhov antikoncepcie, všetky umožňujú návrat k plodnosti. Hormonálna perorálna antikoncepcia (antikoncepčná tabletka) umožňuje otehotnieť takmer okamžite po tom, ako sa prestane užívať. Obavy, že je potrebné určitú dobu počať, aby sa telo “vyčistilo” sú naozaj zbytočné. Telo sa očistí do niekoľkých dní – dôkazom je nástup tzv. krvácania zo spádu (pseudomenštruačného krvácania) dôsledkom poklesu hladiny hormónov z antikoncepčnej tabletky. Zároveň vaječníky začnú produkovať vlastné hormóny, ktorých účinok je podobný hormónom z antikoncepčnej tabletky. Vaječníky tvoria dve skupiny hormónov, ktoré obsahuje i tabletka: estrogén, ženský hormón, a gestagén, hormón žltého telieska. V priebehu jedného menštruačného cyklu s nechráneným, pravidelným pohlavným stykom otehotnie približne 15% žien. Počas troch cyklov približne 40%, v priebehu šiestich cyklov 60% a počas jedného roka 80% žien. Rovnaké čísla platia aj pre ženy, ktoré pred tým užívali hormonálne antikoncepčné tabletky. Iba prvý mesiac je počet tehotenstiev o málo nižší v porovnaní so ženami, ktoré predtým používali ako antikoncepciu kondóm.

Predchádzajúce užívanie hormonálnej antikoncepčej tabletky teda schopnosť otehotnenia nijako neznižuje, a naopak ani nezvyšuje. Názor, že pomocou takejto antikoncepcie je možné liečiť neplodnosť je v súčasnosti bezvýznamný, aj keď v minulosti sa táto metóda využívala. K tomu je však potrebné užívanie mnohonásobne vyšších dávok hormónov, než sa používajú dnes. U žien, ktoré takého prípravky užívali sa občas pozoroval tzv. “odrazový fenomén” čo je ovulácia a prípadné otehotnenie žien pred tým neplodných. Pri hormonálnych antikoncepčných tabletkách používaných v súčasnosti sa odrazový fenomén nevyskytuje, pri liečbe sterility sa používajú iné metódy s oveľa vyššou úspešnosťou.

Ďalšími formami antikoncepcie sú rôzne bariérové metódy – napríklad kondómy, pesary a podobne, ktoré nijako neovplyvňujú samotnú plodnosť a schopnosť otehotnenia.

Vnútromaternicová antikoncepcia umožňuje rýchly návrat k plodnosti po jej odstránení, zvyčajne do 1 mesiaca.

Vplyv antikoncepcie na plod

Náhodné užívanie hormonálnych antikoncepčných tabletiek počas tehotenstva nijako neohrozuje plod. Podobné hormóny, ako sú v tabletke, tvorí vo väčšom množstve placenta. V minulosti sa vyskytovali informácie, že by mohol byť narušený vývoj dieťaťa s možnými následkami vzniku vývojových chýb. Výskum však tieto podozrenia jednoznačne vylúčil.

Avšak, pokiaľ zistíte, že ste tehotná a užívate hormonálnu antikoncepciu, jej užívanie ihneď ukončite.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK