Mám kompletnú rodinu

Výber vhodnej antikoncepcie, pokiaľ si žena praje ochranu pred neželaným otehotnením, ovplyvňuje mnoho faktorov. Takými sú napríklad vek a ďalšie reprodukčné plány. V určitom období života, pokiaľ si žena uvedomí, že má kompletnú rodinu, a teda neplánuje ďalšie dieťa, prípadne pokiaľ má vyšší vek a prípadné tehotenstvo by so sebou mohlo niesť riziká, je možné uvažovať o ďalších možnostiach antikoncepcie. Vhodnou voľbou týchto žien je dlhodobá antikoncepcia.

Dlhodobé antikoncepčné metódy

Sterilizácia

Sterilizácia je chirurgické prerušenie vajcovodov. Vykonáva sa z krátkeho, približne 1 cm rezu v mieste pupku, počas celkovej anestézy. Ide o definitívnu formu antikoncepcie, je nutné si uvedomiť že sterilizácia predstavuje trvalú antikoncepciu, bez možnosti návratu  plodnosti. Sterilizácia nemá žiadne zdravotné následky (prerušenie vajcovodov neovplyvňuje funkciu vaječníkov, teda ani dobu, kedy nastane prechod). Vo svete je to metóda veľmi obľúbená.

Dlhodobá vnútromaternicová antikoncepcia

Vnútromaternicová antikoncepcia je najviac využívaná metóda vratnej antikoncepcie. Dostupné sú telieska bez obsahu hormónov, alebo s obsahom hormónu. Nehormonálne telieska obsahujú meď, alebo iný kov, a účinkujú tak, že vyvolajú v maternici tzv. „sterilný zápal“ . Hormonálna vnútromaternicová antikoncepcia účinkuje na základe neustáleho uvoľňovania určitej dávky hormónu , ktorý účinkuje na endometrium a zahusťuje cervikálny hlien. Telieska sú väčšinou v tvare písmena „T“, a sú zhotovené z ohybného a inertného, pre organizmus neškodného plastu. Telieska sa zavádzajú priamo do maternice, kde pôsobia až niekoľko rokov. Ich zavedenie je jednoduché, trvá v priemere pár minút , v ambulancii gynekológa. Po odstránení dochádza k rýchlemu návratu plodnosti, približne do 1 mesiaca. Tieto telieska pôsobia (prevažne) lokálne a preto sú vhodnou voľbou napríklad aj pre dojčiace ženy, alebo pre ženy ktoré nemôžu užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu

Podrobné informácie nájdete tu: Dlhodobá vnútromaternicová antikoncepcia

Podkožné hormonálne telieska

Dlhodobou antikoncepčnou metódou sú aj podkožné hormonálne telieska (implantáty), ktoré sa zavádzajú pod kožu, na dobu troch, alebo piatich rokov. Antikoncepčný efekt je sprostredkovaný účinkom hormónu, ktorý sa neustále uvoľňuje v určitej dávke z depotného systému implantátu. Implantát musí byť zavedený správne, inak nie je zaručená antikoncepčná účinnosť.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK