Výber vhodnej antikoncepcie

Dospievajúca dcéra, ktorá začína s pohlavným životom by mala mať zaistenú spoľahlivú antikoncepciu, aby nedošlo k neželanému otehotneniu. Často odporúčaný kondóm je síce dobré hygienické opatrenie, a môže zabrániť niektorým pohlavne prenosným infekciám, ako antikoncepcia je však metódou málo spoľahlivou. Udáva sa, že pri používaní kondómu ako jedinej antikoncepčnej metódy dochádza k otehotneniu v priebehu roka u 5 až 15% žien, pričom toto číslo veľmi závisí od skúseností dvojice

Hormonálna antikoncepcia

Väčšine mladých dievčat vyhovuje kombinovaná hormonálna antikoncepcia (tabletka). Okrem toho, že to je veľmi spoľahlivá antikoncepčná metóda (až 100 x spoľahlivejšia ako kondóm), má aj iné účinky. Odstraňuje bolesti pri menštruácii, menštruácia sa stáva pravidelnou a jej priebeh je o poznanie ľahší. Navyše niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie môžu zlepšiť stav aknóznej pleti.

Z medicínskeho hľadiska nie je žiadne dievča tak mladé, aby nemohlo užívať hormonálnu antikoncepciu, pokiaľ je pohlavne aktívne. Jediná hranica je právna, a to je vek 15. roku života.

Domnienky, že v dospelosti by predchádzajúce užívanie hormonálnej antikoncepcie mohlo spôsobiť neplodnosť sú neopodstatnené. Problémy s otehotnením má približne 20% dvojíc a s predchádzajúcim užívaním a hormonálnej antikoncepcie to nijak nesúvisí. Práve naopak, hormóny chránia pred nepriechodnosťou vajcovodov (znižujú výskyt zápalov vajcovodov, mimomaternicového tehotenstva, endometriózy, operácií vaječníkov) a tak chránia aj ďalšiu plodnosť mladej ženy.

Existujú aj dlhodobé antikoncepčné metódy, pri ktorých nie je nutné každodenné užívanie antikoncepčných tabletiek, čo je vhodné najmä pre dievčatá, aj ženy, ktoré rady zabúdajú, alebo majú priveľa iných povinností. Sú to metódy veľmi spoľahlivé a úplne nezávislé od subjektívnej chyby ženy.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK