Prvá návšteva u gynekológa

A je to tu. Z Vašej dcéry sa stáva žena. Po prvej menštruácii sa odporúča návšteva gynekológa, najneskôr však do dovŕšenia 18. roku života, kedy majú začať pravidelné každoročné preventívne prehliadky. Aby Vaša dcéra bola na gynekologické vyšetrenie o niečo viac pripravená, ponúkame zopár informácií.

Na prvé gynekologické vyšetrenie je dobré vhodne sa obliecť. Ideálne sukňu, pretože ide o gynekologické vyšetrenie, pochopiteľne. Gynekologickému vyšetreniu predchádza anamnéza, to znamená, dialóg s lekárom celkovom zdravotnom stave, aké ochorenia sa vyskytli v rodine, aké ochorenia prekonala sama, odkedy a ako často má menštruáciu, ako dlho trvá krvácanie, či fajčí a pod. Je vhodné sa na tieto otázky vopred pripraviť.

Vlastné gynekologické vyšetrenie sa uskutoční na vyšetrovacom stole, na ktorom sa leží na chrbte, alebo v polosede, a nohy sú v špeciálnych podperách.

Najskôr sa vykoná vyšetrenie v gynekologických zrkadlách. Je to kovový, alebo umelohmotný nástroj, ktorý sa zavedie do pošvy. Umožňuje vidieť krčok maternice a odobrať ster, ktorý sa následne biochemicky vyhodnotí. Potom sa vykoná ešte vyšetrenie pohmatom, jedným (dvomi) prstami cez pošvu a druhou rukou cez brucho. Ak je potrebné, sestrička ešte urobí odber krvi. Vyšetrenie nepatrí medzi príliš obľúbené, no určite sa ho netreba báť.

Na gynekologické vyšetrenie by mala chodiť každá žena, ktorá je pohlavne aktívna, aj keď neužíva žiadnu antikoncepciu. Obvyklý interval preventívnych gynekologických prehliadok je jeden krát ročne. Hlavným dôvodom je včasná diagnostika tzv. dysplázie krčka maternice. To je stav, ktorý predchádza nádorom krčka maternice (samé o sebe toto ochorenie nie je nádorom). Pokiaľ sa dysplázia zistí, tak buď sa ochorenie sleduje (u mladých dievčat často časom vymizne), alebo sa jednoducho odstráni.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK