Má dojčenie spoľahlivý antikoncepčný efekt?

Dojčenie je jedinečným poslaním matky, pre dieťa je veľmi dôležité nielen z pohľadu príjmu potravy, ale takisto pre blízkosť matky a pocit bezpečia. Pre dieťa je dojčenie dôležité aj z hľadiska zdravia, pretože obsahuje matkine protilátky, ktoré ho chránia pred ochoreniami, vírusmi a baktériami, s ktorými matka prišla do styku. Dojčené deti bývajú menej ohrozené alergiami a obezitou, lepšie chránené pred hnačkami, infekciami horných ciest dýchacích či zápalom stredného ucha.

Žene po pôrode sa okrem iného rýchlejšie vracia maternica do pôvodnej polohy a jej postava ľahšie získava svoje pôvodné tvary. Málo známe však je, že dojčenie má pozitívny vplyv aj na inteligenciu dieťaťa.

Všeobecne platí zásada, že dojčenie nesmie bolieť a väčšina problémov s dojčením je spôsobených nesprávnou technikou dojčenia. Často krát sa stáva, najmä prvé týždne po pôrode, že je dojčenie pre matku bolestivé, dochádza k poraneniam bradaviek, a matka kvôli tomu nie je schopná dojčiť. Preto je veľmi dôležitá správna technika dojčenia, s ktorou matke pomôžu už v pôrodnici. Avšak aj tak sa odporúča bradavky ošetrovať vhodným prípravkom, najlepšie s obsahom panthenolu, alebo lanolínu, ktoré účinne zhoja vzniknuté ranky.

Dôležité je však dbať na to, aby boli tieto prípravky pre dieťatko zdravotne nezávadné, prípadne je potrebné bradavky pred dojčením umyť.

Počas dojčenia je však takisto nevyhnutná správna životospráva matky, dôležitý je dostatočný prísun tekutín, neodporúča sa fajčenie, pitie alkoholu a kávy.

Niektoré potraviny, ako napríklad jahody, citrusy, čokoláda môžu u dojčeného dieťaťa vyvolať príznaky alergickej reakcie (sčervenaná pokožka v oblasti úst, drobné vyrážky na brušku, chrbátiku a pod.), preto sa konzumácia takýchto potravín počas dojčenia minimálne do pol roka veku dieťaťa neodporúča. Iné potraviny, napríklad strukoviny, môžu dieťaťu, najmä v prvých mesiacoch spôsobovať plynnatosť, bolesti bruška. Tu sa dá účinne pomôcť liekmi na zníženie plynnatosti.

Ak má mať dojčenie antikoncepčný efekt, je nutné dodržať niekoľko podmienok.

- Frekvencia dojčenia musí byť najmenej 6 x počas 24 hodín (radšej častejšie).

- Najdlhšia prestávka medzi dvomi dojčeniami nesmie presiahnuť 6 hodín počas noci a 4 hodiny cez deň.

- Žena nesmie menštruovať

- Od pôrodu neuplynulo viac než 6 mesiacov.

- Dieťa je takmer výlučne dojčené (môže byť prikrmované nápojmi, avšak nie pravidelne).

Dôležitá nie je celková doba dojčenia, ale to, ako často žena dojčí. Dôsledkom je tzv. laktačná amenorea (vymiznutie menštruácie počas dojčenia) a dočasná neplodnosť, dôsledkom zníženej hladiny ženských pohlavných hormónov.

Pokiaľ nie sú dodržané všetky podmienky, dojčenie nie je spoľahlivou metódou.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK