Antikoncepcia po pôrode

S narodením dieťaťa sa život ženy dramaticky mení – to isté platí aj o možnostiach antikoncepcie, pokiaľ sa žena pre antikoncepciu rozhodne. Pre novopečenú mamičku je výhodná antikoncepcia, ktorá je jednoduchá, spoľahlivá a poskytuje jej pokojnú myseľ, čo zároveň uľahčí prispôsobenie sa hektickej zmene života súvisiacej s novonarodeným dieťatkom. Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim výber antikoncepcie je bezpečnosť pre dieťa, v súvislosti s tvorbou materského mlieka.

Kedy začať po pôrode s antikoncepciou ?

Neexistuje žiadny medicínsky dôvod, ktorý by mal obmedzovať ženu v sexuálnom živote po narodení dieťaťa. Krátko po pôrode však ešte hladina hormónov nie je v pôvodom stave, preto napríklad sliznica pošvy môže byť suchá a bolestivá. A práve tieto pocity môžu brániť pohlavnému styku. Odporúča sa preto počkať až do ukončenia šestonedelia (6 týždňov po pôrode). Vzhľadom na fyzické a psychické vyčerpanie je často pre ženu ťažké skombinovať jej novú úlohu matky s úlohou sexuálnej partnerky. Takisto môže sexuálny život znepríjemňovať strach z neželaného otehotnenia.

Čas prvého menštruačného krvácania po pôrode sa značne líši. U niektorých žien sa môže prvá ovulácia objaviť už 21 dní od pôrodu a k prvému krvácaniu by mohlo dôjsť už 5 týždňov po pôrode. S antikoncepciou sa neodporúča čakať až do obnovenia menštruácie, nakoľko k ovulácii dochádza približne dva týždne pred prvou menštruáciou.

Počas dojčenia dochádza u mnohých žien k utlmeniu plodnosti. Návrat k plodnosti závisí od úpravy hormonálnych hladín a od intenzity laktácie. U plne dojčiacich žien sa nemusí menštruácia objaviť až do odstavenia, ale niekedy môže začať aj 2 – 3 mesiace po pôrode. Aj napriek tomu, že nie je prítomná menštruácia, môže dôjsť k otehotneniu.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK