Liečba endometriózy

Liečba môže byť chirurgická, alebo medikamentózna, prípadne ich kombinácia.

Chirurgická:

Presnou metódou, ktorá definitívne určí alebo vyvráti diagnózu endometriózy je v súčasnosti laparoskopia. Je to operačná metóda, ktorá sa používa nielen na diagnostiku, ale aj na odstránenie zistených endometriálnych ložísk, prípadne cýst.

V celkovej anestéze sa zavedie do brušnej dutiny malým priečnym asi 1 cm rezom pod pupkom optika a orgány dutiny brušnej, a teda aj ložiská endometriózy sú viditeľné v optike alebo kamerou na monitore. Z pomocných vpichov sa potom za pomoci operačného inštrumentária ložiská endometriózy operujú pri zatvorenej brušnej dutine. Je to podstatne šetrnejší zákrok, ako veľký chirurgický zákrok, pri ktorom sa operuje po otvorení väčšej časti brušnej dutiny.

Za pomoci laparoskopického inštrumentária sa môžu endometriálne ložiská eliminovať koaguláciou, alebo sa postihnuté tkanivo odstráni, aby sa zabránilo šíreniu a recidíve ochorenia a aby sa obnovila (zachovala) plodnosť.

Medikamentózna:

1/ gestagénová hormonálna liečba : je pomerne vysoko efektívna liečba, dochádza k redukcii endometriálnych ložísk a bolesti spôsobené endometriózou postupne slabnú už po jednom mesiaci užívania. Užívajú sa tabletky s obsahom hormónu ( gestagénu ), najlepšie každý deň v rovnakom čase. Gestagénová hormonálna liečba je dobre tolerovaná, prípadné špinenie na začiatku liečby odoznie približne po 3 mesiacoch liečby, ale takisto aj odoznejú najintenzívnejšie bolesti. Táto liečba nezaťažuje organizmus ženy tak, ako iné medikamentózne možnosti liečby endometriózy a preto je vhodná aj na dlhodobé užívanie, ak je to potrebné. Vo všeobecnosti sa však odporúča liečba v trvaní minimálne 6 mesiacov, optimálne je to 12 mesiacov, aby sa ochorenie dôkladne preliečilo a nedošlo k rýchlej recidíve ochorenia.

2/ estrogén-gestagénna hormonálna liečba : ide o užívanie klasickej hormonálnej perorálnej antikoncepcie, ktorá obsahuje kombináciu hormónov estrogén aj gestagén. Táto liečba je vhodná skôr u ľahších foriem endometriózy, pokiaľ sa liečbou príznaky nezlepšia, je nutné liečbu zmeniť. Navyše estrogénna zložka pôsobí kontraproduktívne, pretože endometriálne ložiská rastú práve pôsobením estrogénov.

3/antigonadotropínové injekcie : ide o podávanie injekcií s obsahom antigonadotropínu (hormón) pomerne efektívna liečba, avšak s veľkým množsvom nežiadúcich účinkov, dnes sa od nej ustupuje.

4/analógy GnRH : podávajú sa injekcie s obsahom analógu GnRH jeden krát za mesiac. Je to veľmi efektívna liečba, avšak kvôli nežiaducim účinkom, ako napríklad zníženie hustoty kostí a stavy pripomínajúce menopauzu (klimakterické ťažkosti, prejavúce sa návalmi tepla, zmenami nálady a pod.) je liečba obmedzená na 6 mesiacov.

5/ Nesteroidné protizápalové lieky – NSAID (proti bolesti) : sú dostupným a veľmi častým riešením bolestí aj endometriózneho pôvodu, no neexistujú jednoznačné dôkazy o ich účinnosti pri bolesti spôsobenej endometriózou. Často táto liečba, najmä menštruačných bolestí, nebýva diskutovaná s lekárom, a aj preto môže zakrývať iné príznaky endometriózy, takže v konečnom dôsledku sa endometrióza môže prehliadnuť. Táto liečba síce poskytuje úľavu od menštruačnej bolesti (dysmenorea), no symptómy sa často vracajú po vysadení liečby a pokračujúce dlhodobé užívanie sa neodporúča kvôli ich vedľajším účinkom.

Vo svete sú vyvíjané ďalšie lieky na liečbu endometriózy, avšak zatiaľ neprišlo k ich rozšíreniu do klinickej praxe.

Často sa najlepšie výsledky dosiahnu kombináciou chirurgickej a hormonálnej liečby. Pri liečbe endometriózy sa postupuje prísne individuálne s ohľadom na pacientku, teda či si praje liečiť neplodnosť, či si po liečbe ešte praje tehotenstvo, alebo či si vyslovene praje rýchlo sa zbaviť bolesti.

Veľmi často sa po chirurgickom ošetrení endometriotických lézií odporúča ženám, ktoré ešte plánujú graviditu otehotnieť v krátkom čase, pretože tehotenstvo je veľmi efektívnou liečbou endometriózy a prípadne dolieči chirurgicky ošetrenú endometriózu.

Ochorenie často recidivuje, preto je dôležité, aby aj žena po liečbe bola pravidelne sledovaná a aby vyhľadala pomoc pri príznakoch, ktoré by mohli signalizovať recidívu ochorenia.

 

MUDr. Peter Ilavský

Gynekologická ambulancia, Trnava

 

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK