Čo je to endometrióza?

Endometrióza je ochorenie, ktoré vzniká, keď sa bunky výstelky maternice (endometria) dostanú mimo dutiny maternice. Vyskytuje sa u žien v plodnom veku a to pomerne často s maximom výskytu medzi 30. až 40. rokom života. Udáva sa, že postihuje približne jednu ženu z desiatich.

Ide o chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu a spôsobuje bolesti, ktoré sú často najintenzívnejšie počas menštruácie. Endometriálne bunky, ktoré sú lokalizované mimo dutiny maternice totiž reagujú na každomesačné hormonálne zmeny (najmä na zmenu hladín estrogénov) a spôsobujú rôzne ťažkosti. Najčastejšie sa endometrióza prejavuje bolesťami v podbrušku (tzv. panvová bolesť), ktoré vystreľujú do krížovej oblasti a môžu byť rôznej intenzity. Nie je ničím výnimočným, ak je žena, ktorá trpí endometriózou, vyradená z pracovného, ale aj sociálneho života, a to najmä počas menštruácie, kedy bolesti bývajú najintenzívnejšie. Bolesť spôsobená endometriózou je fyzicky, aj mentálne vyčerpávajúca a môže mať veľký dopad na všetky aspekty života ženy.

Bohužiaľ o tomto ochorení je zatiaľ medzi ženami málo informácií, častokrát sa tieto bolesti pripisujú iba bolestivej menštruácii a tá sa vníma ako údel žien. Práve z tohto dôvodu sa často na toto ochorenie príde v neskoršom štádiu, kedy môže byť prítomná endometriálna cysta (charakteristická pre toto ochorenie je tzv. čokoládová cysta), alebo je endometriálnych ložísk toľko, že poškodzujú funkciu iných orgánov (napríklad vaječníky, ale aj mozog, pľúca) a spôsobujú naozaj silné bolesti. Vtedy je nutný laparoskopický, prípadne operačný výkon. Až v polovici prípadov je endometrióza spájaná s neplodnosťou žien.

Endometrióza môže byť genitálna alebo extragenitálna, podľa lokalizácie v organizme.

Genitálna endometrióza

je lokalizovaná v oblasti genitálu a môže postihovať vnútorný alebo vonkajší genitál.

-vnútorná : tzv. adenomyóza, kedy sa dostávajú bunky výstelky maternice medzi bunky svaloviny maternice

-vonkajšia : bunky výstelky maternice sa dostávajú mimo maternice, napríklad na vajcovody, vaječníky, panvovú pobrušnicu, väzy maternice alebo vonkajšie rodidlá.

Extragenitálna endometrióza

vzniká pri migrácii endometriálnych buniek napríklad do črevných kľučiek , močového mechúra, jazvy po operáciách, alebo iného miesta v organizme (pľúca, mozog, ale ide o extrémne prípady). Nevyskytuje sa na srdci a slezine.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK