Ako vzniká endometrióza?

Endometrióza je síce benígne ochorenie, spôsobuje však žene vážne zdravotné komplikácie, obzvlášť ak je neskoro diagnostikovaná a neliečená.

Ide v prvom rade o bolesti v postihnutej oblasti, silné krvácanie, bolestivú menštruáciu, poruchy cyklu, neplodnosť, ale môže byť príčinou toho, že žena skončí s umelým vývodom čreva.

Ochorenie vzniká tak, že bunky výstelky maternice dráždia priamo okolité tkanivo a vytvárajú ložiská, ktoré sa následne zjazvia a vytvárajú sa zrasty. Výskyt je až v 50 % u žien s chronickou bolesťou v oblasti panvy a až v 50 % u žien, ktoré trpia neplodnosťou. Toto ochorenie výrazne znižuje kvalitu života, spôsobuje problémy v sexuálnom a následne rodinnom živote, prípadne až vážne zdravotné dôsledky, ktoré potom majú dopad aj na prácu ženy a môžu spôsobovať vážne sociálne až existenčné problémy. Avšak existuje určité percento žien, ktoré pri ochorení nemajú ťažkosti alebo ich majú minimálne.

Príznaky ochorenia výrazne zlepšuje tehotenstvo a postmenopauza, kedy žena prestáva byť hormonálne aktívna, takisto príznaky a progresiu ochorenia výrazne redukuje až zastavuje.

Teórií vzniku a príčin endometriózy je viac, žiadna však celkom presne nezodpovedá všetky nastolené otázky.

Implantačná teória tvrdí, že ide o kúsky tkaniva, ktoré sa dostanú spätne do brušnej dutiny cez vajcovody pri sťaženom odtoku menštruačnej krvi.

Imunologická teória hovorí o tom, že je prítomná porucha imunity, ktorá dovolí kúskom endometriálneho tkaniva sa uchytiť na inom mieste v organizme a ten tieto bunky chráni namiesto ich likvidácie. Túto teóriu podporuje aj názor, že na tomto mechanizme sa účastnia aj genetické poruchy. (endometrióza býva často prítomná u oboch dvojčiat)

Existujú názory,že ide do istej miery aj o civilizačné ochorenie.

Transportná teória sa nazdáva, že endometriálne bunky sú zanesené na iné miesto krvnou alebo lymfatickou cestou.

Názorov a teórií je však podstatne viac.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK