Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia je nepríjemný stav, ktorý viac alebo menej obťažuje takmer každú ženu v plodnom období jej života. Bolesti začínajú často už pred menštruáciou a na tretí, prípadne štvrtý deň od začatku menštruácie ustupujú.

 

V zásade ju rozďeľujeme

na primárnu, t.j. takú, ktorá je daná jej konštitúciou alebo inými faktormi, a sekundárnu, čiže druhotnú alebo získanú, ktorú žena získa v priebehu svojho života ako následok niektorého chorobného stavu.

Tento stav pozná väčšina žien a vyskytuje sa v podobe pobolievania v podbrušku počas menštruácie, ktoré ustúpi po podaní lieku proti bolesti alebo dokonca nevyžaduje žiadnu liečbu, až po situáciu,kedy je stav ženy skutočne dramatický a postihnutá je mesiac čo mesiac vystavená krutým bolestiam a skutočne je na 1-3 dni vyradená z riadneho života. Tento stav často vyžaduje každomesačné návštevy v gynekologickej ambulancii a injekčné alebo infúzne podávanie liekov. Tu už nejde iba o bolesti v podbrušku, ale o stav kedy sú často prítomné aj hnačky a zvracanie. Bolesti často vystreľujú do nôh aj do krížovej oblasti. Pomerne často sa vyskytujú bolesti hlavy až migrény a stav môže vyústiť až do krátkodobej poruchy vedomia ženy.

Miera týchto bolestí nemusí byť priamo súvislá so silou krvácania.

 

Teórie vzniku a príčiny:

Teórií, prečo je menštruácia bolestivá, je viac. Najčastejšie ide o kombináciu viacerých faktorov. Žiadna z teórií dostatočným spôsobom nevysvetľuje príčiny bolestí.

Najväčšiu úlohu tu zohráva hladina telu vlastných látok, nazývaných prostaglandín F2 alfa. Všeobecne platí, čím viac prostaglandínu cirkuluje v krvnom obehu ženy, tým je menštruácia bolestivejšia. Prostaglandín relatívne znižuje prietok krvi pohlavnými orgánmi ženy, čo vyvoláva spomínané pocity bolesti.

Ďalšie teórie za zaoberajú vplyvom hormónov a vplyvom anatomickej stavby pohlavných orgánov ženy, kde sa predpokladá sťažený odtok menštruačnej krvi z maternice.

Primárna dysmenorrhea:

Primárna (funkčná) bolestivá menštruácia. Jej ďalší názov je aj idiopatická, čiže nepoznáme exaktne jej príčinu.

Býva bolestivejšia u mladých štíhlych žien, ktoré ešte nerodili, prípadne u žien s malou maternicou. Bolesti často nastupujú neskôr, počas menštruácie, čo je najpravdepodobnejšie spôsobené ovuláciou v cykle. Tento druh bolestivej menštruácie sa často spontánne zlepší, niekedy aj úplne vymizne jedným alebo viacerými pôrodmi.

Sekundárna dysmenorrhea:

Ďalším druhom bolestivej menštruácie je sekundárna, čiže druhotná alebo získaná, organická.

Vzniká ako následok iného ochorenia.Tým môže byť napríklad endometrióza, ktorá býva najčastejšou príčinou tohoto stavu. Ďalej to môžu byť rôzne popôrodné poranenia v malej panve, myómy na maternici, stenóza kanála krčka maternice. Možnou príčinou je aj zafixovaná poloha matermice, ktorá je otočená dozadu. Bolestivé menštruácie môžu byť spôsobené aj zápalovými ochoreniami v malej panve.

Liečba:

Od názorov na vznik bolestivej menštruácie sa odvíjajú aj formy liečby.V prvom rade však treba zdôrazniť, že medikamentózne treba liečiť stavy, ktoré to skutočne vyžadujú. U nás je totiž v značnej móde hltať hrste tabletiek na všetko. Aj každá žena trpiaca takýmto problémom by mala mať na pamäti, že takmer každý liek, má aj nejaké potenciálne negatíva, najmä pri dlhodobou užívaní.

Je potrebné dôkladné gynekologické vyšetrenie, pretože samoliečba môže mať za následok prehliadnutie možného chorobného procesu, akým je napríklad spomínaná endometrióza. Z liečebných metód je dostupná medikamentózna, ale do úvahy prichádza aj fyzikálna terapia, ale aj napríklad akupunktúra.

z medikamentóznej liečby lekárom prichádza do úvahy liečba:

1/analgetikami – symptomatická liečba ťažkostí

2/spazmolytikami – symptomatická liečba ťažkostí

3/NSAIDs – nesteroidnými antiflogistikami, čo je najčastejšia a asi najkauzálnejšia liečba ťažkostí, pretože ovplyvňujú priamo hladinu prostaglandínu. Liečba sa začína až tri dni pred začiatkom ťažkostí a trvá počas ťažkostí.

4/hormonálna liečba – tiež pomerne účinná forma, pretože blokovaním ovulácie sa výrazne ovplyvňuje celkový priebeh menštruácie. Takto sa lieči aj endometrióza.

Z iných foriem do istej miery prichádza do úvahy aj psychoterapia, diétne opatrenia (obmedziť potraviny s vysokým obsahom kyseliny arachidónovej) pitie tzv.gynekologických čajov. Možnú úľavu poskytnú aj rehabilitačné cvičenia.

V liečbe sekundárnej dysmenorrhey sa používajú už spomínané metódy, pričom je dôležité zistiť príčinu bolestí počas menštruácie. V tomto prípade má byť liečba kauzálna, čiže má liečiť konkrétnu príčinu ochorenia, ktoré spôsobuje bolesti počas menštruácie. Typickým príkladom takého ochorenia je endometrióza. Liečba môže byť chirurgická – laparoskopická, medikamentózna (hormonálna), prípadne ich kombinácia.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK