Možnosti antikoncepcie

Aj keď plodnosť ženy po štyridsiatke klesá, tehotenstvo sa nevylučuje a odporúča sa, aby sa žena chránila pred otehotnením ešte jeden rok po poslednej menštruácii. V zásade každá žena po štyridsiatke môže využiť všetky dostupné antikoncepčné metódy : môže užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, (antikoncepčné tabletky), gestagénnu antikoncepciu, aj dlhodobú antikoncepciu, napríklad vnútromaternicovú antikoncepciu.

U žien po štyridsiatke sa pozoruje pribúdanie gynekologických problémov, predovšetkým nepravidelností menštruačného cyklu, ktoré často končia kyretážou. Často dochádza k vzniku vnútromaternicových myómov a môžu sa objaviť prvé príznaky blížiaceho sa prechodu (návaly tepla, a nočné potenie). Výber vhodnej antikoncepčnej metódy pomôže tieto príznaky odstrániť, alebo pomôže pri ich predchádzaní.

Pre ženu po štyridsiatke je vhodná kombinovaná hormonálna antikoncepcia s veľmi nízkou dávkou estrogénu (15 až 20 mikrogramov v jednej tablete). Zaistí sa pravidelný menštruačný cyklus, odstráni sa riziko silného krvácania a kyretáže a odstránia sa prípadné návaly tepla.

Ďalšou vhodnou voľbou je hormonálna vnútromaternicová antikoncepcia. Pokles intenzity menštruačného krvácania je v priemere o 95% (asi 1/5 žien nemenštruuje vôbec), a pokiaľ žena má myómy na maternici, dochádza k ich zmenšovaniu (znižuje sa riziko prípadnej operácie).

Gestagénna hormonálna perorálna antikoncepcia (tabletky) tiež predstavuje vhodnú voľbu pre ženy po štyridsiatke, no nevýhodou je, že spôsobuje nepravidelné krvácanie. V tomto veku je to nepríjemné, pretože to môže viesť k nutnosti vylúčiť inú nehormonálnu príčinu, predovšetkým nádorové ochorenie maternice.

Postmenopauza

S pribúdajúcim vekom funkcia vaječníkov klesne natoľko, že menštruácia vymizne úplne, vtedy hovoríme o postmenopauze. V tomto období má väčšina žien problém s tzv. vegetatívnym syndrómom (nočné potenie, návaly tepla) a postupne sa rozvíjajú aj ďalšie komplikácie súvisiace s nedostatkom ženských hormónov (predovšetkým osteoporóza). Preto mnoho žien v tomto období užíva hormonálnu substitučnú liečbu, t.j. nízke dávky ženských hormónov. Tu ale nastáva možná komplikácia z pôsobenia ženských hormónov na endometrium, kde môže dôjsť k jeho hyperplázii, z dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Preto sa často odporúča počas hormonálnej substitučnej liečby zároveň zaviesť hormonálne vnútromaternicové teliesko, ktoré vyrovnáva hormonálnu nerovnováhu a má ochranný účinok na endometrium.

Pokiaľ žena užíva hormonálnu antikoncepciu, má pravidelné (pseudo) menštruačné krvácanie, nie je ohrozená nedostatkom ženských hormónov.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK