Aké sú príznaky menopauzy?

Najdôležitejšie príznaky prechodu sú spojené s poklesom hladín estrogénov. Postupne sa objavujú návaly tepla, potenie, suchosť pošvy, osteoporóza, zmenšenie prsníkov a maternice. Častejšie sa vyskytujú aj psychické poruchy, napríklad nervozita, úzkosť, podráždenosť, depresia či nespavosť. S návalmi tepla môže byť spojený aj pocit tlaku v hlave, bolesti hlavy alebo pocit búšenia. Záchvaty tepla prichádzajú typicky vo vlnách a šíria sa od hlavy na krk a neskôr na celé telo.

Dĺžka záchvatov je niekoľko sekúnd až 30 minút. Náhle sa zvyšuje aj pulz srdca a dochádza k očerveneniu pokožky čo je viditeľná najmä na tvári. Prvé 3 až 4 roky po menopauze dochádza najrýchlejšie k úbytku kostnej hmoty, čiže k osteoporóze. Kosti sa stanú krehkými, ľahko vznikajú zlomeniny. Zlomeninami sú ohrozené najmä chudé ženy s nízkou postavou, sedavým spôsobom života, s nedostatočnou výživou a aj fajčiarky. Obézne ženy sú čiastočne chránené pred osteoporózou a klimakterickými ťažkosťami, pretože v tuku sa vyprodukuje časť estrogénov.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK