Pravda a mýty o antikoncepcii

O hormonálnej antikoncepcii sa neustále šíri mnoho falošných predstáv a domnienok, najmä obavy z toho, že spôsobujú obezitu, vyrážky a depresie. Najnovší výskum v oblasti hormonálnej antikoncepcie však pomáha skončiť s týmito mýtami.

MÝTUS: Užívanie hormonálnej antikoncepcie znamená, že priberiem.

Presvedčenie, že užívanie antikoncepcie znamená priberanie na telesnej hmotnosti sa neustále drží v povedomí. Predpokladá sa tiež, že je to hlavná príčina, prečo ženy prestanú užívať hormonálnu antikoncepciu.. Jedným z dôvodov, prečo môže dôjsť k nárastu hmotnosti pri užívaní antikoncepčných tabliet je zadržiavanie vody spôsobenej estrogénom, ktorý antikoncepčné tablety obsahujú. Dobrou správou však je, že v súčasnosti už existuje hormonálna antikoncepcia, ktorá estrogén neobsahuje a preto by sa jeho prípadné negatívne vplyvy nemali prejaviť.

MÝTUS: Užívanie hormonálnej antikoncepcie mi spôsobuje vyrážky a akné.

Pravdou je, že v minulosti spôsobovali niektoré typy hormonálnej antikoncepcie kožné problémy a zhoršenie akné. Dnes to tak nie je. Neustále sa vyvíjali nové typy antikoncepčných tabliet, ktoré nielenže napomáhajú pri kožných ťažkostiach, ale sú schopné kožu vo väčšine prípadov aj úplne vyčistiť.

Moderná hormonálna antikoncepcia už dokáže normalizovať hormonálnu nerovnováhu, ktorá sa často skrýva za kožnými problémami. Vo väčšine prípadov sa už po niekoľkých mesiacoch užívania antikoncepcie objaví výrazné zlepšenie.

MÝTUS : Mali by ste si od užívania hormonálnej antikoncepcie oddýchnuť.

Názor, že potrebujete dať vášmu telu odpočinúť od užívania hormonálnej antikoncepcie, je jedným z najväčších nedorozumení vôbec. Ak pravidelne užívate antikoncepciu a neobjavili sa u vás žiadne vedľajšie účinky, neexistuje žiadna potreba dať vášmu telu prestávku od hormonálnej antikoncepcie. Vaše telo si od antikoncepcie oddýchne každý mesiac počas prestávky v užívaní v čase, keď máte menzes. Avšak ani táto pauza nie je z lekárskeho hľadiska potrebná.

MÝTUS: Hormonálna antikoncepcia obsahuje umelé, pre telo škodlivé hormóny

Pravda: Tieto hormóny sú podobné prirodzeným hormónom, ktoré sa tvoria vo vaječníkoch. Pomer hormónov v antikoncepčnej tabletke je dokonca výhodnejší – preto dokonca do istej miery poskytujú ochranu napr. pred rakovinou maternice a vaječníkov, alebo pred vznikom cýst vaječníkov. Pokiaľ žena prestane užívať hormonálnu antikoncepciu, vaječníky zakrátko začnú produkovať telu vlastné hormóny.

MÝTUS: Počas týždňovej pauzy, kedy antikoncepciu neužívam, nie som chránená pred otehotnením

Pravda: Hormonálna perorálna antikoncepcia (tabletka) chráni pred otehotnením aj počas sedem dňovej pauzy rovnako spoľahlivo, ako počas užívania antikoncepcie. Nie sú nutné žiadne dodatočné antikoncepčné opatrenia.

MÝTUS: Hormonálna antikoncepcia sa musí vysadiť niekoľko mesiacov pred plánovaným tehotenstvom.

Pravda: Žena môže otehotnieť bezprostredne po vynechaní antikoncepčnej tabletky. Navyše hormóny z antikoncepčných tabletiek, ktoré žena užívala, celkom z organizmu vymiznú počas niekoľkých dní od ukončenia užívania hormonálnej antikoncepcie. Dokonca pokiaľ sa hormonálna antikoncepcia užíva omylom aj počas tehotenstva, nemá vplyv na vývoj plodu a priebeh tehotenstva. No je vhodné v tomto prípade užívanie hormonálnej antikoncepcie ukončiť.

MÝTUS: Hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko neplodnosti.

Pravda: Hormonálna antikoncepcia má dokonca určitý ochranný vplyv na plodnosť, pretože chráni pred nepriechodnosťou vajcovodov. Znižuje totiž výskyt zápalov vajcovodov a s tým spojených operácií vaječníkov, mimomaternicových tehotenstiev ale aj endometriózy1.

MÝTUS: Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa musia kontrolovať pečeňové testy

Pravda: Kontrola pečeňových testov je zbytočná, pokiaľ sa nejedná o ženy, ktoré v nedávnej dobe prekonali ochorenie, ktoré mohlo mať negatívny dopad na stav pečene, a u žien, ktoré mali počas tehotenstva tehotenskú žltačku. V tomto prípade je pečeňové testy opakovať každé tri mesiace. Pokiaľ je výsledok v poriadku, ďalšie testy sú zbytočné.

MÝTUS: Hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Pravda: Hormonálna antikoncepcia riziko vzniku rakoviny prsníka nezvyšuje, práve naopak, chráni ženu pre rakovinou maternice, vaječníkov, hrubého čreva a konečníka1,2. Je však pravdou, že významným rizikovým faktorom pre vznik rakoviny prsníka je odkladanie prvého tehotenstva do vyššieho veku, čo je u žien, ktoré užívajú antikoncepciu zväčša pravidlom.

Referencie :

1. Presl J. Favorable effects of oral estrogen-progestin contraception. Cesk Gynekol. 1991 Nov;56(5-6):350. 2. Cibula D et al. Hormonal contraception and risk of cancer. Hum Reprod Update. 2010 Nov-Dec;16(6):631-50. Epub 2010 Jun 12.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK