Možnosti antikoncepcie

1. Úplná sexuálna abstinencia – najúčinnejšia metóda ako predísť nechcenému tehotenstvu a potom prípadnej interrupcii. Tento spôsob nesie so sebou ale vysoké riziko sexuálnej frustrácie. Nejde v pravom zmysle o antikoncepciu.

2. Mechanická alebo bariérová antikoncepcia

Pre mužov

Kondóm : táto metóda je najčastejšie odporúčaná začínajúcim párom. Ak sa používa správne a pri každom pohlavnom styku, je to jediná antikoncepčná metóda, ktorá zároveň chráni aj pred prenosom pohlavne prenosných chorôb. Spoľahlivosť tejto metódy je okolo 90%

Pre ženy :

Pesary a špongie, krémy a gulôčky – tieto prípravky sa zavádzajú do pošvy a sú väčšinou veľmi účinné. Pôsobia jednak ako mechanická bariéra, pretože bránia postupu spermií do maternice a tiež vďaka spermicídnej látke ničia samotné spermie. Ich problémom je to, že musia byť do pošvy zavedené v určitom momente pred pohlavným stykom a taktiež niekoľko hodín po styku musia v pošve zostať, teda vyžadujú istú sebakontrolu. Spermicídy pôsobia asi 1-2 hodiny, potom sa rozložia.

3. Hormonálna antikoncepcia – existuje v rôznych formách (tabletky, injekcie, náplasti, podkožný implantát).Jednou z najrozšírenejších foriem je tabletková hormonálna antikoncepcia, ktorá pri správnom užívaní zaručuje až 99,9% spoľahlivosť ochrany pred neželaným tehotenstvom. Táto metóda nechráni ale pred pohlavne prenosnými chorobami.

4. Postkoitálna antikoncepcia – v súčasnosti existujú tabletky, ktoré žena môže užiť do 72 hodín po pohlavnom styku, a zabráni otehotneniu. Táto metóda sa však neodporúča ako bežná antikoncepčná metóda, skôr v akútnych prípadoch. Výsledok nie je vždy 100%-ný.

5. Dlhodobá antikoncepcia – je možná vo forme implantátu, ktorý sa zavádza pod kožu a účinkuje na základe neustáleho uvoľňovania hormónu do krvného obehu. Pôsobí až niekoľko rokov.

Ďalšiu možnosť predstavuje podávanie injekcií s obsahom hormónov. Táto metóda poskytuje antikoncepčný účinok na 3 mesiace, po tom je nutné aplikáciu opakovať Táto forma antikoncepcie však na Slovensku nie je dostupná.

6. Dlhodobá vnútromaternicová antikoncepcia – ide o zavedenie vnútromaternicového telieska do maternice, kde pôsobí až niekoľko rokov. Po vybratí telieska dochádza k rýchlemu návratu k plodnosti. Telieska sú väčšinou v tvare písmena „T“ a sú zhotovené z ohybného a inertného, pre organizmus neškodného plastu. Existujú hormonálne a nehormonálne vnútromaternicové telieska, ktoré pôsobia (prevažne) lokálne. Nehormonálne pôsobia na základe vzniku tzv. „sterilného zápalu“ a hormonálne teliesko pôsobí na základe neustáleho uvoľňovania malej dávky hormónu, pričom má však prevažne lokálny účinok. Sú vhodnou voľbou pre dojčiace matky, ale aj pre ženy, pre ktoré užívanie hormonálnej kombinovanej antikoncepcie predstavuje riziko ( niektoré kontraindikácie tabletkovej antikoncepcie, fajčenie a pod.).

7. Sterilizácia – pomocou drobného chirurgického zákroku sa prerušia u žien vajíčkovody a mužov semenovody. Vzhľadom na nezvratnosť sa metóda používa u tých ľudí, ktorí si už neprajú mať deti. Účinnosť metódy je takmer 100%. Táto metóda je trvalá.

8. Výpočet plodných a neplodných dní – je založený na skutočnosti, že v priebehu menštruačného cyklu je len niekoľko málo dní, počas ktorých môže žena otehotnieť a počas ostatných dní by nemala otehotnieť. Metóda je to pomerne nespoľahlivá a je určená najmä ženám, ktoré si veľmi presne sledujú a majú pravidelný menštruačný cyklus.

9. Prerušovaná súlož – táto metóda je založená na technike partnera, ktorý vyberie pohlavný úd z pošvy partnerky tesne pred ejakuláciou, takže by nemalo dôjsť k žiadnemu výronu semena do pošvy. Odporúča sa len pre skúsené páry. Problémom pri tejto metóde je to, že semeno môže uniknúť do pošvy ešte pred samotnou ejakuláciou alebo to partner „nemusí stihnúť“. Preto prerušovaný pohlavný styk nepatrí medzi veľmi spoľahlivé antikoncepčné metódy.

Aké vyšetrenia sú potrebné pred začatím užívania hormonálnej antikoncepcie?

  • dôkladná anamnéza (výskyt infarktu myokardu, náhlej cievnej mozgovej príhody do 40. roku života, fajčenie, výskyt venózneho trombembolizmu, obezita, chronické ochorenia – cukrovka, vysoký krvný tlak a pod.)
  • odmeranie tlaku krvi
  • odber a vyšetrenie krvi
  • gynekologické vyšetrenie

Ako účinkuje hormonálna perorálna antikoncepcia (tabletka) ?

Základným princípom účinku “tabletky” je brilantná vedecká myšlienka. Hormóny spôsobujú, že si telo “myslí”, že je “tehotné”, a preto nedochádza k ovulácii. “Tabletka” účinkuje dvojako – centrálne v mozgu a periférne vo vaječníkoch, vajíčkovodoch a maternici. Hormonálna antikoncepcia zabraňuje vylučovaniu dvoch kľúčových hormónov, ktoré vyvolávajú ovuláciu. Prvým je Folikuly stimulujúci hormón (FSH), ktorý je zodpovedný za dozrievanie vajíčka. Okrem toho “tabletka” zabraňuje vylučovaniu Luteinizačného hormónu (LH), ktorý za normálnych okolností vyvoláva ovuláciu v strede menštruačného cyklu.

Prirodzená tvorba oboch hormónov sa spúšťa vtedy, keď sú hladiny telu vlastných hormónov progesterónu a estrogénu v tele veľmi nízke. Keďže obe tieto látky sú obsiahnuté v “tabletke”, k vyplavovaniu FSH a LH nedochádza. Estrogény v “tabletke” zabezpečujú stabilný 28-dňový cyklus bez krvácania medzi dvoma menštruáciami. Gestagén zabraňuje dozrievaniu vajíčka vo vaječníku, takže k ovulácii nedochádza. Navyše sa hlien v krčku maternice stáva hustým, a preto nepriepustným pre mužské spermie.

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK