Ako užívať hormonálnu perorálnu antikoncepciu

Hormonálna antikoncepcia sa užíva veľmi jednoducho: Užijete jednu “tabletku” denne, približne v tom istom čase. Jediná vec, ktorú si treba pamätať, je pravidelnosť, lebo inak sa naruší hormonálna rovnováha atak sa zvýši riziko otehotnenia. Žena zvyčajne začne užívať “tabletku” v prvý deň normálnej menštruácie a pokračuje počas 21 dní. Potom urobí 7 dní prestávku. Počas tohto obdobia sa zvykne objaviť krvácanie podobné menštruačnému, ale často je slabšie a menej bolestivé. Po 7-dňovej pauze sa 21-týždňový cyklus začína odznova. Dôležité je, aby ste užívali tabletku vždy v rovnakom čase, najlepšie ráno alebo večer. Okrem tohto režimu užívania (21/7) existujú aj iné schémy. Napr. 24/4, 26/2, predĺžené...a iné.

Upozornenie: Čas medzi dvomi “tabletkami” počas 21-dňového cyklu nesmie byť dlhší ako 36 hodín. “Tabletky” obsahujúce len gestagén sa musia užívať v tom istom čase každý deň (nie viac ako 24 hodín medzi dvomi “tabletkami”), kým pri iných (kombinovaných) preparátoch posun do 12 hodín neovplyvní ich účinnosť.

A ďalšia dôležitá vec: Ak dôjde k vracaniu do dvoch hodín po užití “tabletky”, k závažnej hnačke alebo ak sa “tabletka” užije súčasne s niektorými inými liekmi, môže byť antikoncepčná účinnosť znížená. V takýchto prípadoch je potrebné počas 7 nasledujúcich dní používať doplnkovú – nehormonálnu antikoncepciu (napr. kondóm).

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Používanie tejto internetovej stránky sa riadi Všeobecnými podmienkami používaniaPravidlami ochrany osobných údajov. OK